Vicari

Preoţi care au mai activat în parohie

Ei sunt aceia care, în colaborare cu părintele paroh, au pus umărul spre edificarea comunităţii spirituale şi nu numai. Fiecare şi-a adus contribuţia cum a putut mai bine pentru a susţine credinţa, pentru a reînvia speranţa şi pentru a înflăcăra dragoste.

 

Pr. Ovidiu Ciprian SOLOMON (2 august 2012 )

S-a născut pe data de 20 septembrie 1985 în Bacău. Liceul l-a încheiat în anul 2004, urmând cursurile Seminarului Liceal Franciscan din Roman. În anul 2005 își continuă studiile la Institutul Teologic Romano-Catolic „Sfântul Iosif” din Iaşi. În anul universitar 2009-2010 a făcut o experienţă misionară timp de şase luni în Kenya, respectiv în Maikona, dieceza de Marsabit, după care s-a reîntors în ţară, pentru a-şi continua anii V-VI de studiu, în seminar. Pe 8 decembrie 2011 a fost sfinţit diacon, iar pe 29 iunie 2012 a primit sfinţirea de preot în catedrala „Sfânta Fecioară Maria, Regină” din Iaşi. De la 2 august 2012 a fost numit vicar în parohia „Sfântul Anton de Padova” din Iaşi unde a activat până în anul 2015.

 

Pr. Gabriel SASCĂU (2 august 2012 )

S-a născut pe data de 20 octombrie 1983 în Bacău. În 1998 a intrat la Seminarul Liceal „Sf. Iosif” din Bacău, continuând studiile din 2002 la Institutul Teologic din Iași. Bucuria pastorală a anului academic 2007-2008 s-a reflectat într-o dublă experiență: mai întâi la Slănic Moldova și apoi la Centrul Caritas din Bacău. A fost sfințit preot pe 11 iunie 2010 în catedrala „Sfânta Fecioară Maria, Regină” din Iaşi, iar la data de 1 august a aceluiaș an a primit numirea de preot vicar în parohia „Sf. Iosif muncitorul” din Barticești. După o experiență de doi ani de zile a fost transferat în parohia „Sf. Anton de Padova” din Iași unde a activat până pe data de 1 iulie 2013. În prezent activează ca asistent spiritual la Casa de Bătrâni şi Bolnavi „Sf. Papa Ioan Paul al II-lea” din Butea.

 

Pr. Ionuţ Eremia IMBRIŞCĂ (1 august 2010 )

S-a născut pe data de 20 martie 1984 la Săbăoani judeţul Neamţ. A frecventat şcoala generală, clasele I-VIII în localitatea natală, după care a intrat în Seminarul liceal din Bacău. După terminarea liceului, în anul 2003, şi-a continuat studiile la Institutul Teologic Romano-Catolic „Sf. Iosif” din Iaşi. În anul uinversitar 2007/2008 a făcut o experienţă misionară timp de şase luni în Kenya, după care s-a reîntors în ţară, pentru a-şi continua studiile în seminar, respectiv anii V-VI de studiu. Pe 8  decembrie 2009 a fost sfinţit diacon, iar pe 11 iunie 2010 a primit sfinţirea de preot în catedrala „Sf. Fecioară Maria-Regină” din Iaşi. De la 1 august 2010 a fost numit vicar în parohia „Sfântul Anton de Padova” din Iaşi unde a activat până pe data de 2 august 2012. A fost formator la Institutul Teologic Sf. Iosif din Iași.

 

Pr. Claudiu BUDĂU (1 august 2009 – 31 august 2010)

S-a născut pe data de 16 martie 1982 la Bacău. A frecventat şcoala generală, clasele I-VIII în localitatea natală, după care a intrat în Seminarul liceal din Bacău. După terminarea liceului, în anul 2000, şi-a continuat studiile la Institutul Teologic Romano-Catolic „Sf. Iosif” din Iaşi. În anul uinversitar 2004/2005 a făcut un an de practică pastorală în parohia „St. Kolumban”-Bregenz şi Missio Bregenz, după care s-a reîntors în ţară, pentru a-şi continua studiile în seminar, respectiv anii V-VI de studiu. Pe 8  decembrie 2006 a fost sfinţit diacon, iar pe 24 iunie 2007 a primit sfinţirea de preot în catedrala „Sf. Fecioară Maria-Regină” din Iaşi. De la 1 august 2007 a fost numit vicar în parohia „Sfântul Mihail Arhanghelul” din Săbăoani. De la 1 august 2009 a fost numit vicar în parohia noastră unde a rămas până la data de 1 August 2010. În prezent, este preot vicar într-o comunitate din Austria.

 

Pr. Petru-Sebastian TAMAȘ (1 august 2006 – 31 iulie 2009)

S-a născut la 22 noiembrie 1980 la Gherăeşti. A urmat cursurile Şcolii Generale din Gherăeşti, clasele I-VIII. În vara anului 1995 este admis la Seminarul Liceal “Sf. Iosif” din Bacău, pe care l-a absolvit în 1999. În acelaşi an este înscris la Institut ul Teologic “Sf. Iosif” din Iaşi. După ce în perioada 2003-2004 a făcut o experienţă pastorală la Editura “Presa Bună”, s-a întors la Seminarul din Iaşi pentru a-şi continua studiile teologice. A fost sfinţit diacon la 4 de cembrie 2005, la Iaşi şi apoi a fost sfinţit preot în ziua de 29 iunie 2006 în catedrala nouă din Iaşi. Începând cu 1 august 2006 a fost numit vicar în parohia noastră, unde a rămas până la 31 iulie 2009. De la 1 august 2009 a fost numit vicar la Parohia „Sf. Nicolae” din Bacău.

Pr. Petru DORCU (1 august – 30 noiembrie 2007)

S-a născut la 11 august 1981 la Bacău. A absolvit Şcoala Generală cu clasele I-VIII din Tămăşeni, după care s-a înscris la Seminarul Liceal „Sf. Iosif” din Bacău. După absolvirea Seminarului Liceal, în toamna anului 2000 a fost admis la Institutul Teologic Romano-Catolic din Iaşi, unde a urmat timp de doi ani cursurile de filosofie. Între anii 2002-2007 a studiat la Universitatea Pontificală Urbaniana din Roma, obţinând Licenţa în Teologie şi Masteratul în Teologia Morală. La 13 mai 2006 a fost sfinţit diacon în Capela Colegiului Pontifical Urbanian De Propaganda Fide din Roma, iar pe 24 iunie 2007 a fost sfinţit preot în catedrala Romano-Catolică din Iaşi. În prezent este vicar la Parohia „Adormirea Maicii Domnului” din Iaşi.

Pr. Marian DASCĂLU (1 august 2004 – 31 iulie 2006)

 

S-a născut la 13 decembrie 1978 în Răchiteni, jud. Iaşi. Urmează cursurile Seminarului Liceal, mai întâi la Iaşi şi apoi la Bacău. În 1997 este admis la Institutul Teologic din Iaşi fiind apoi hirotonit preot la Iaşi, la data de 29 iunie 2004. Începând cu 1 august 2004 a fost numit vicar în parohia noastră, unde a rămas până la 31 iulie 2006. În prezent este vicar parohial într-o mare comunitate catolică de lângă Bacău, Nicolae Bălcescu.

Pr. Iulian-Valerian IANUŞ (1 august 2002 – 1 mai 2005)

S-a născut la 6 martie 1977 în Şcheia, jud. Iaşi. După ce a absolvit în satul natal ciclul gimnazial se înscrie la Institutul Teologic din Iaşi. După încheierea primilor doi ani de studii superioare este trimis să-şi continue studiile şi pentru specializare la universităţile romane, unde va fi licenţiat în filozofie. A fost hirotonit preot la Iaşi, la data de 23 septembrie 2001. Începând cu 1 august 2002 a fost numit vicar în parohia noastră, unde a rămas până la 1 mai 2005. Între timp a predat şi diferite cursuri de filozofie la Institutul Teologic din Iaşi. În prezent este parohul Parohiei Bălţaţi şi prep. univ. drd. la Facultea de Teologie Romano-Catolică din cadrul Universităţii „Al.I. Cuza” din Iaşi.

 

Pr. Mihai DIAC (1 august 2002 – 1 august 2004)

S-a născut la 25 septembrie 1972 la Valea Seacă, jud. Bacău. La 29 iunie 1999 a fost hirotonit preot la Iaşi. A activat în perioada 1 august 1999 – 1 august 2002 în Parohia Gura Humorului, după care a fost numit vicar în parohia noastră. A făcut parte din consiliul prezbiteral (5 decembrie 2002 – 2004). La 1 mai 2004 a fost numit şi asistent spiritual pentru tinerii din AC, zona Iaşi. La 1 august 2004 a fost trimis în Spania pentru a se ocupa de românii din zona Lleida. Duminică, 2 octombrie 2005, a avut loc decernarea premiilor la concursul literar organizat de Academia Mariană din Lleida; pr. Mihai a primit premiul I, proză, cu o compoziţie despre activitatea românilor din Lleida. Ultima dată a fost în ţară în perioada 10-12 noiembrie 2005, când a însoţit împreună cu pr. Leonard Diac un grup de spanioli într-un pelerinaj în Dieceza de Iaşi.
Duminică, 1 ianuarie 2006, se îndrepta spre Saragosa pentru a celebra sfânta Liturghie. Nu a mai ajuns. În drum spre întâlnirea cu românii, în urma unui accident, a fost chemat la Domnul. Rămăşiţele pământeşti ale părintelui Mihai Diac au fost aduse în ţară, la Valea Seacă, în ziua de sâmbătă, 7 ianuarie, iar înmormântarea a avut loc în aceeaşi localitate, în ziua de luni, 9 ianuarie, la ora 10.30. În acele zile şi în comunitatea noastră au fost înălţate multe rugăciuni pentru părintele, iar la înmormântare a participat şi un numeros grup de credincioşi din parohia noastră. Persoana părintelui va rămâne mereu vie în memoria noastră şi ne-o vom aminti întotdeauna cu drag. Faptul că l-am cunoscut a fost pentru noi o binecuvântare. Avem speranţa că într-o zi îl vom putea reîntâlni în patria celor drepţi. Dumnezeu să-l odihnească în pace!

 

Pr. Cristian GAŞPAL (1 august 1999 – 1 august 2002)

S-a născut la 23 mai 1974, într-o comunitate compact catolică de pe malul Siretului: în Tămăşeni, jud. Neamţ. După absolvirea şcolii generale în satul natal, îşi continuă studiile la Institutul Teologic Romano-Catolic „Sf. Iosif” din Iaşi. După anii de filozofie este trimis pentru continuarea studiilor în cetatea eternă, Roma, la Universitatea Urbaniana (1994-1999). A fost hirotonit preot la în catedrala „Adormirea Maicii Domnului” din Iaşi, la data de 29 iunie 1999. De la 1 august 1999 a fost numit vicar în Parohia „Sf. Anton”, îndeplinind în paralel şi funcţia de profesor de Teologie fundamentală, iar apoi de Patristică la Institutul Teologic. Începând cu 1 august 2002 fost numit paroh de Horleşti, unde a activat până în 2007. În prezent îşi desfăşoară activitatea pastorală în Grecia.

 

Pr. Paul BUDĂU (1 august 1999 – 1 august 2001)

Îi urmează părintelui Adrian Ciobanu în funcţia de vicar. S-a născut la 16 decembrie 1971 în Roman, jud. Neamţ. În anul 1988 a intrat la Seminarul din Iaşi, unde a făcut anii I şi II. Anii III, IV şi V i-a făcut la Seminarul Diecezan din Jaen (Spania). A fost hirotonit preot la Iaşi, la data de 24 iunie 1996 de PS Petru Gherghel. În perioada 1 august 1996 – 31 iulie 1999 a fost vicar la Parohia „Sf. Iosif Muncitorul” din Piatra Neamţ, după care, începând cu 1 august 1999 a fost transferat în parohia noastră în calitatea de vicar. La 1 septembrie 1999 a primit şi numirea de profesor de religie la Şcoala Normală „V. Lupu” din Iaşi. De la 1 septembrie 2003 până la 31 iulie 2006 a fost director coordonator al profilului „teologie romano-catolica” din cadrul Şcolii Normale „V. Lupu” Iaşi. De la 1 august 2006 îşi desfăşoară activitatea pastorală în Spania.

 

Pr. Adrian CIOBANU (1 august 1997 – 1 iulie 1999)

Este primul vicar ce a activat în parohia noastră. S-a născut la 7 august 1967 în Gherăeşti, jud. Neamţ, din părinţii Pavel şi Tereza. După şcoala generală, absolvită în satul natal, urmează liceul la Săbăoani. Între 1985-1987 prestează serviciul militar. Din 1988 până în 1994 studiază teologia la Iaşi şi este hirotonit preot la 29 iunie 1994. Pentru început, în primii trei ani de preoţie a activat ca vicar parohial la Parohia Lespezi – Bacău, după care a fost numit vicar în comunitatea noastră. Era chiar în perioada de început a parohiei, când atât casa parohială cât şi biserica erau un „adevărat şantier”. Din 1999 până în 2001 a fost paroh la Horgeşti (jud. Bacău), de la 19 martie 2001 până în septembrie 2004 a fost paroh la Talpa (jud. Neamţ) şi din 2004 este paroh la Slobozia (com. Bâra, jud. Neamţ).