0608praleaUn număr de 11 copii şi câţiva animatori din parohia noastră au participat în perioada 1-9 august 2006 la o tabără organizată de Centrul Diecezan Caritas Iaşi în colaborare cu Surorile Providenţei. Campusul s-a desfăşurat în localitatea Pralea, judeţul Bacău, iar tema din acest an a fost „Copiii – cetăţeni ai lumii”.

Fiecare din cele 12 grupuri care au participat, provenind din diferite colţuri ale diecezei, a avut de pregătit un program artistic. Copiii din parohia noastră au reprezentat poporul turc prin cântece, dansuri, port şi obiceiuri specifice. De asemenea au participat la diverse activităţi animate şi de un grup de voluntari francezi.

Participarea la acest campus i-a ajutat pe mulţi dintre aceşti copii să acumuleze cunoştinţe noi şi să se relaţioneze mai uşor cu ceilalţi.

Adriana Doboş

[nggallery id=45]