31diaconnou01În catedrala din Iaşi, sâmbătă, 8 decembrie 2007, au fost hirotoniţi întru diaconat mai mulţi tineri seminarişti de la Institutul Teologic din Iaşi. Între ei se numără şi Mihai Savin, originar din parohia noastră.

La Liturghia de la ora 11.00, a participat mulţime mare de credincioşi, între ei rudele părintelui nou sfinţit şi mulţi credincioşi din parohia noastră. A fost un moment mult aşteptat pentru care candidatul s-a pregătit ani în şir. Mihai Savin s-a născut la 3 noiembrie 1981, a intrat în seminarul mic din Bacău în urmă cu aproape 11 ani, iar în urmă cu 6 ani şi jumătate a intrat în Seminarul din Iaşi. După primii patru ani de studii a făcut o experienţă pastorală de un an la Caritas Bacău.

Prin impunerea mâinilor PS Petru Gherghel, Mihai a primit treapta diaconului şi a intrat în rândul clericilor şi a fost încardinat în Dieceza de Iaşi, unde va sluji ca preot după hirotonirea sa, în iunie 2008. Dumnezeu să-l ocrotească şi să-l păstreze statornic pe drumul început.