Sub conducerea fratelui Francisc Horjinec de la Centrul Xaverianum, al părinţilor iezuiţi din Iaşi, mai mulţi tineri, între care patru din comunitatea noastră, au urmat un curs de artă fotografică. Întâlnirile formative s-au desfăşurat la casa iezuiţilor din Copou pe parcursul lunii octombrie. Între multele activităţi cu şi pentru tineri organizate de părinţii iezuiţi la Iaşi s-a înscris şi acest curs de artă fotografică la care s-au înscris aproximativ 15 tineri din Iaşi sau studenţi în acest oraş. Fr. Francisc, un bun cunăscător al tainelor lumii fotografice i-a instruit pe tineri în cadrul mai multor întâlniri pentru a învăţa să folosească cu mult rod aparatul de fotografiat. Din comunitatea noastră au participat tinerii: Andreea Gheţ, Felicia Giurgiuculesei, Andreea Miclăuş şi Laura Andreş. Cursanţii şi-au exprimat dorinţa de a folosi cele învăţate şi în cadrul celebrărilor şi evenimentelor parohiale la care vor lua parte, făcând astfel şi un serviciu comunităţii.

Andreea Gheţ