Începând cu data de 1 septembrie 2010, pr. Fabian Doboş a fost  numit în funcţia de paroh al comunităţii din Târgu Frumos, judeţul Iaşi. Îi mulţumim părintelui pentru munca pe care a desfăşurat-o în parohia noastră în aceşti doi ani şi îl asigurăm de sprijinul şi rugăciunile noastre.

 

La sfârşitul ultimei Liturghie pe care a celebrat-o în parohia noastră duminică 29 august, părintele paroh Alois Farţadi i-a adresat un cuvânt de mulţumire şi l-a asigurat de sprijinul şi rugăciunile noastre. Copiii i-au cântat La mulţi ani şi i-au oferit flori. O fetiţă i-a adresat părintelui câteva gânduri pe care dorim să le prezentăm în continuare:

 „Dragă părinte Fabian, noi copiii din parohia „Sf. Anton”, care venim în fiecare duminică dimineaţa la Sfânta Liturghie, dorim să vă spunem câteva cuvinte:

  • Aţi reuşit în fiecare duminică dimineaţa să ne treziţi cu zâmbetul şi energia dumneavoastră, astfel nu ne-a părut rău că am pierdut desenele animate preferate;
  • Aţi pregătit mereu la predică o poveste interesantă care să ne înveţe că şi noi cei mici putem deveni sfinţi sau modele pentru ceilalţi. Totodată ne-aţi şi testat atenţia pe care o acordam lecturilor şi Evangheliei punându-ne întrebări;
  • Mai mult aţi acordat o mare importanţă pregătirii ministranţilor în zilele de sâmbătă şi duminică învăţându-ne nu doar ritualurile de la Liturghie ci şi făcându-ne atenţi la mesajul Evangheliei, importanţa sacramentală şi necesitatea rugăciunii;
  • Ne-aţi învăţat să înţelegem că pentru a deveni un ministrant model este nevoie să fim atenţi, ascultători, punctuali şi responsabili, deoarece rolul ministrantului este acela de a încerca să fie un model pentru ceilalţi, de aceea aproape în fiecare duminică aţi premiat cel mai bun ministrant;
  • Totuşi după muncă ne-am şi distrat, împreună, deoarece aţi participat cu plăcere la jocuri sau meciuri de fotbal;
  • În toate aceste ocazii ne-aţi învăţat să fim respectuoşi faţă de Isus din Tabernacol, faţă de animatori şi faţă de ceilalţi copii;

Pentru toate acestea, dar şi pentru multe altele pe care nu ni le amintim acum pentru că este prea dimineaţă vă mulţumim din suflet pentru că aţi fost copil alături de noi şi v-aţi bucurat cum numai un copil poate face! Pentru tot şi pentru toate noi vă spunem un sincer mulţumesc părinte”.

De asemenea părintele a fost întâmpinat cu flori la Liturghia de la ora 11 şi după amiaza la Liturghia tinerilor. Şi cum tinerii comunităţii noastre nu ratează nici o ocazie şi de această dată au ţinut să-i adreseze părintelui un mesaj:

„Aveam de gând în luna septembrie să sărbătorim împreună ziua de naştere a părintelui Fabian, dar din păcate o veste tristă ne-a stricat planurile. Am aflat că a fost numit paroh în Târgul Frumos. Ne bucurăm pentru dumneavoastră, însă am fi preferat să mai petrecem câteva momente împreună, dat fiind faptul că s-a ocupat mai mult de copii din această parohie. Nu am fost neglijaţi nici noi tinerii căci aţi fost aproape de noi atunci când aveam nevoie de sfaturi spirituale, la distracţii nu aţi lipsit, şi atunci când aveam nevoie de un mijloc de transport nu aţi refuzat să ne ajutaţi.  Pentru toate câte aţi făcut, din partea tinerilor primiţi numai urări de mulţumire, multă sănătate, succes în noua comunitate, iar rodul muncii dumneavoastră să fie îmbelşugat: Şi cum predicile se terminau mai întotdeauna cu o întrebare retorică, aşa voi încheia şi eu: cum o să ne descurcăm noi de acum înainte fără cel mai bun colaborator?”

Părintele Fabian a felicitat comunitatea noastră pentru modul în care îşi mărturiseşte credinţa şi i-a îndemnat în special pe tineri să nu uite niciodată maxima sfântului Augustin „Iubeşte şi fă ce vrei”.