Elevii Parohiei Sfântul Anton de Padova – Iaşi s-au pregătit sufleteşte pentru începerea unui nou an şcolar, participând duminica, 15 septembrie la Sfânta Liturghie a copiilor şi la momentul de Adoraţie Euharistica, unde au primit binecuvântarea lui Dumnezeu pentru ca acest nou an şcolar să aducă roade bogate în sufletele şi minţile lor, pentru a putea creşte în înţelepciune şi în credinţă, singura cale spre Mântuire.

 

Cu o zi înainte de a păşi într-un nou an şcolar, elevii comunităţii noastre au lăsat deoparte ultimele teme neterminate de-a lungul vacanţei şi ultimele ore de somn până târziu, pentru a participa împreună la Sfânta Liturghie unde s-au rugat pentru ca Dumnezeu să binecuvânteze acest nou an şcolar iar activitatea lor să fie la sfârşitul anului încununată cu succesul meritat pentru eforturile depuse. Astfel, la Sfânta Liturghie de la ora 9:00, celebrată de părintele vicar Solomon Ovidiu-Ciprian, copii s-au strâns în număr mare în jurul altarului şi au participat activ la Liturghie pentru ca rugăciunea şi cântecele lor să depăşească orice graniţă şi să ajungă la Dumnezeu.

Predica le-a oferit tuturor ocazia să-si exprime bucuria începerii unui nou an şcolar: plini de entuziasmul unui nou început sau obişnuiţi deja, plini de bucurie sau speriaţi, curioşi sau temători, cu toţii au venit în faţa Tatălui Ceresc pentru a-i cere ajutorul pe drumul lung şi presărat cu obstacole pe care îl au de parcurs, căci elevii din parohia noastră ştiu încă de mici că Dumnezeu este singura cale spre reuşită.

Dar copiii nu s-au rugat doar pentru ei, pentru succesul lor în noul an şcolar, căci la Rugăciunea Credincioşilor l-au rugat pe Dumnezeu să răsplătească munca tuturor profesorilor, educatorilor, părinţilor, a celor care au în mâinile lor responsabilitatea de a îndruma elevii pe drumul cunoaşterii, să ajute elevii bolnavi în lupta grea ce o au de dus şi să îi răsplătească cu viaţa veşnică pe toţi profesorii şi elevii plecaţi dintre noi.

După ce au participat cu toţii cu sufletul curat la Masa Euharistică primindu-l în inimi pe Isus, la sfârşitul Sfintei Liturghii, elevii si-au plecat frunţile pentru a primi binecuvântarea specială cu ocazia începerii noului an şcolar.

Însă pentru a-l avea pe Dumnezeu şi mai prezent în inimi pe parcursul acestui nou an şcolar, pentru ca El să călăuzească fiecare nou pas făcut şi cu ajutorul său să poată depăşi orice greutate, copiii parohiei au participat la ora 13:00 la un moment de Adoraţie Euharistică, moment la care au avut ocazia de a-şi pune toate gândurile şi speranţele în faţa lui Isus şi a Sfintei Fecioare Maria, de a-şi deschide sufletul si de a-şi lua noi angajamente pentru acest nou an şcolar.

Pentru ca ultima zi de vacanţă să continue într-o notă veselă, după momentul de rugăciune, la subsolul bisericii, copii au avut parte de o surpriză : câteva ore petrecute într-un moment de comuniune cu cântece, jocuri, dansuri şi mai ales multă… BUCURIE !

Petrecând astfel ultima zi de vacanţă în compania lui Isus şi pregătiţi fiind sufleteşte pentru a începe un nou an de trudă pentru a obţine cele mai bune rezultate, sperăm să primim de la Tatăl nostru Ceresc harul de a avea o inimă bună faţă de toţi cei cu care vom învăţa ori vom colabora în acest an, ochi treji şi urechi deschise, mâini gata să ofere ajutor şi acea iubire pe care ne-a învăţat-o Cristos.

 

Andreea Ghergu