29plecaresurpriza01După aproximativ patru luni de activitate pastorală în parohia noastră, părintele Petru Dorcu a fost transferat în Parohia „Sf. Nicolae” – Bacău. Vestea a surprins deoarece transferarea părintelui în noul oficiu vine într-un moment de activitate pastorală intensă, cum este perioada Adventului, şi doar la patru luni de la numirea sfinţiei sale ca vicar în parohia noastră.

Duminică 2 decembrie, prima duminică din Advent, la toate sfintele Liturghii părintele şi-a luat rămas bun de la credincioşi, în special de la copii, de care s-a ocupat într-un mod mai intens. În cuvintele simple şi sincere pe care le-a rostit părintele a evidenţiat faptul că era conştient dintru început că nu va rămâne prea mult în parohia noastră, iar atunci când exigenţele pastorale o vor cere va da ascultare episcopului care-i va cere să împlinească o misiune sau alta.

[nggallery id=85]