33concertcolinde01În seara zilei de joi, 20 decembrie 2007, un grup de aproape 25 de tineri din comunitatea noastră au susţinut un concert de colinde în biserica parohială. Îmbrăcaţi frumos, în costume special pregătite pentru acest concert (albastru argintiu), tinerii i-au încântat pe cei prezenţi prin cântul frumos al colindelor.

Concertul a început la ora 19.00, şi a fost condus de domnul Mihai Lucaci; la orgă a acompaniat domnul Octavian Bişoc, iar câţiva instrumentişti de la Filarmonică şi Opera Română au dat o nuanţă de mare sărbătoare evenimentului. Tinerii corişti erau aşezaţi pe treptele din faţa altarului. În biserică au fost prezenţi credincioşi din parohie, dar şi din celelalte parohii ale Iaşului, precum şi cei doi preoţi care activează în comunitatea noastră.

 • Voi ceruri vă-nduraţi
 • Gazde mari – Tiberiu Brediceanu
 • In questa notte – Claudio Chieffo
 • Nouă azi ne-a răsărit – Dimitrie Kiriac
 • Seht das Kleine – Siegried Singer
 • Floricica – Francisc Hubic
 • Tu scendi dalle stelle – Dino Menichetti
 • Legănelul – Valentin Teodorean
 • Lerui ler – Gheorghe Şoima
 • După datini – Alexandru Pascanu
 • Colindul clopoţeilor – M. Leontovich
 • Isus
 • The first Noel – melodie franceză
 • Suita de Anul Nou – Lucian Dimitriu

[nggallery id=87]