IMG_3257

   Duminică, 1 iunie, în cadrul Sfintei Liturghii de la ora 10:00 celebrată de părintele paroh Farțadi Alois și părintele vicar Solomon Ovidiu-Ciprian, 21 de copii din comunitatea noastră au primit cel mai frumos cadou de Ziua Internațională a Copilului, făcând totodată un pas important pe drumul de credință început de familiile lor: l-au primit pentru prima dată pe Isus în inimile lor în Sfântă Euharistie.
Pentru această zi importantă din viața lor când primesc unul din cele șapte sacramente care îi aduce aproape de Isus Cristos, copiii s-au pregătit intens împreună cu cateheții lor: l-au cunoscut pe Isus pe care îl primim în inimi sub chipul pâinii și al vinului, au descifrat catehismul, au învățat poruncile, au învățat rugaciunile și ritualul spovezii. Toate acestea pentru a se putea prezenta în fața altarului, descătușați de povara păcatelor săvârșite, purtând albul nevinovăției atât la figurat, fiindcă sâmbătă, 31 mai, au experimentat pentru prima dată iubirea și iertarea lui Dumnezeu în sacramentul spovezii, cât și la propriu căci cei 21 de copii au purtat haine de sărbătoare: fetele rochițe albe iar băiețeii cămăși albe.
Astfel, în ziua de duminică, biserica a fost îmbrăcată în straie de sărbătoare: covorul roşu, îmbrăcămintea copiilor, florile de pe altar, mulţimea credincioşilor, aparatele de fotografiat pregătite să imortalizeze aceast moment emoționant pentru cele 21 de familii ale comunității noastre care în următoarele momente aveau să își privească copiii întâlnindu-se pentru prima data cu Isus, toate vorbeau despre o adevărată sărbătoare.
Liturghia a început cu procesiunea copiilor care, înainte de a păși în biserică, au cerut ca părinții să le binecuvânteze acest pas important: astfel, cu mâinile protectoare așezate pe capul copiilor, părinții, la fel de emoționați, le-au oferit binecuvântarea lor și au intrat împreună în biserică. Copii care urmau să-l primească pe Isus în inimile lor pentru prima dată au animat Sfânta Liturghie: au citit lecturile și intențiile, au oferit darurile la momentul ofrtoriului, s-au rugat și nu în ultimul rând au înălțat din toată inima cântecele către Isus și Sfânta Fecioară Maria, ajutați fiind și de ceilalți copii prezenți la liturghie. La predică, părintele Ciprian le-a amintit copiilor că hrana frumuseţii lor, care provine în primul rând din inima lor curată și sinceră, este tocmai Isus Cristos.
Cu lumânările în mână, aprinse de la lumânarea pascală- simbolizându-l pe Cristos înviat, lumina cea adevarată-, cei 21 de copii și-au reînnoit făgăduințele făcute la botez de către părinți și nași, lepădându-se de satana și oferindu-se cu totul lui Isus Cristos pentru a-și găsi un loc în inimile lor, loc pe care să nu îl mai părăsească. Și-au mărturisit apoi credința și în timpul rugăciunii Tatăl Nostru au urcat la altar, unde s-au prins de mâini cu preoții și au recitat împreună rugăcinea pe care ne-a învățat-o însuși Mântuitorul.
În cel mai important moment al acestei celebrari, copii au îngenuncheat în fața altarului pentru a primi sacramentul Euharistiei, hrana atât de necesară sufletelor noastre. Momentul central a fost astfel emoționant atât pentru copii cât și pentru părinții, rudele și prietenii care le-au fost alături.
După ce s-au hrănit pentru prima dată la masa euharistică, plini de bucurie, copiii i-au adus lui Dumnezeu o jertfă de mulțumire pentru acest mare dar făcut inimilor lor și au cântat câteva cântece pregătite special pentru această celebrare. Apoi, la finalul Sfintei Liturghii, au mulțumit părintelui paroh și părintelui vicar pentru că i-au îndrumat în această perioadă de pregătire spre a-l cunoaște pe Isus. Recunoştinţa celor mici s-a îndreptat apoi spre părinții care încă din primii ani de viață le-au sădit în inimi iubirea față de Cristos, i-au adus la biserică, i-au învățat semnul sfintei cruci și să țină mâinile împreunate pentru a fi mereu uniți cu Isus în rugăciune.
În încheierea celebrării, părintele paroh Alois Farțadi i-a mulțumit lui Dumnezeu pentru acești copii minunați care au făcut din această zi o mare sărbătoare prin pasul important făcut pe drumul credinței împreună cu Isus.
Sărbătoarea a continuat la subsolul bisericii unde copilașilor li s-a pregătit o mică surpriză, au petrecut câteva momente împreună cu preoții și au împărtășit impresii pentru ca amintirea acestui moment să rămână veșnic vie în inimile lor. De asemenea, au primit şi o amintire de la “Prima Sfântă Împărtăşanie” care să rămână, împreună cu mărturia din inimile lor, semn vizibil pentru a putea rememora ziua în care l-au primit pentru prima dată pe Isus în Sfânta Euharistie.

Andreea Ghergu

DSCF7355 DSCF7357 DSCF7375 DSCF7392 DSCF7418 DSCF7419  DSCF7479 IMG_2943 IMG_2945 IMG_2961 IMG_2962 IMG_2979 IMG_2981 IMG_2988 IMG_2989 IMG_3008 IMG_3013 IMG_3023 IMG_3037 IMG_3041 IMG_3045 IMG_3049 IMG_3051 IMG_3054 IMG_3056 IMG_3058 IMG_3060 IMG_3062 IMG_3064 IMG_3079 IMG_3084 IMG_3087 IMG_3114 IMG_3115 IMG_3117 IMG_3134 IMG_3138 IMG_3140 IMG_3143 IMG_3149 IMG_3150 IMG_3168 IMG_3177 IMG_3183 IMG_3192 IMG_3195 IMG_3197 IMG_3199 IMG_3217 IMG_3237 IMG_3249
IMG_3250 IMG_3253 IMG_3254 IMG_3255 IMG_3256  IMG_3308 IMG_3309 IMG_3311